Parafia Św. Faustyny w Sękocinie

Jakim jest Bóg w istocie swojej, nikt nie zgłębi, ani umysł anielski, ani ludzki. Poznawaj Boga przez rozważanie przymiotów Jego. 

Kronika Parafialna

Parafia została erygowana przez Ordynariusza Archidiecezji 24 maja 1993r. Utworzona z części parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pęcicach (parafia macierzysta), Św. Szczepana w Raszynie i Św. Marii Magdaleny w Magdalence. Akta metrykalne datowane są od 1993 roku. Budowniczym tego kościoła był proboszcz Parafii macierzystej w Pęcicach ks. kan. Mieczysław Rzepecki. Pierwotnie założono, że będzie to tylko kaplica katechetyczna według projektu inż. arch. Jerzego Szczepkowskiego.

Do parafii w obecnym kształcie terytorialnym należą: Sękocin Stary, Sękocin Nowy, Sękocin Las oraz Słomin. Do parafii należą także Laszczki, których mieszkańcy zachowali także prawo korzystania z posługi duszpasterskiej w macierzystej parafii - Raszyn.

Dzieło budowy kościoła i plebanii po ks. kan. Rzepeckim kontynuował pierwszy proboszcz tej parafii ks. prałat Józef Liczkowski. On też był inicjatorem budowy wieży kościelnej, arkady wejściowej i kaplicy oraz wieńczącego jego posługę dzieła jakim jest ołtarz główny.

W czerwcu 2009r. proboszczem został ks. kan. dr Zbigniew Grochal. W początkach jego posługi duszpasterskiej parafianie donatorzy ufundowali organy i chrzcielnicę.

W 2010 roku przed wejściem głównym została umieszczona figura Matki Bożej z Guadalupe opiekunki życia poczętego, która została sprowadzona z Meksyku. Osadzona na piramidzie głazów megalitycznych. W tym samym roku dokończono elewację zewnętrzną kościoła od strony zachodniej i południowej. Nad wejściem głównym umieszczono supraportę z piaskowca "Oko opatrzności Bożej".

W 2011 r. przebudowano i skrócono galerię chórową, a także zainstalowano kruchtę. Obok już posiadanych relikwii Św. Siostry Faustyny parafia otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II i bł. Michała Sopoćki. Zaistniała konieczność zawieszenia tablic wotywnych od wdzięcznych parafian za uzyskane łaski. W tym samym roku zawieszono obrazy: przy wejściu na chór Św. Cecylii patronki muzyki kościelnej, a po prawej stronie prezbiterium - Świętych doktorów Kościoła: Bonawentury i Tomasza z Akwinu.

W 2012 roku w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej dokonano poświęcenia nowych ławek w prezbiterium i w kościele.

1 grudnia 2013r. ks. kanonik dr Zbigniew Grochal przeszedł na emeryturę, pozostając w parafii jako rezydent zaś posługę w parafii rozpoczął obecny ks. proboszcz.

W 2014r. przebudowano podziemia domu parafialnego gdzie powstała duża sala do spotkań oraz inne pomieszczenia użytkowe, w kościele zainstalowano nowe żyrandole i kinkiety, wymieniono nawierzchnię z kostki brukowej przed kościołem, wyremontowano dach domu parafialnego, zainstalowano oświetlenie wieży kościelnej oraz automat sterujący dzwonami. W kościele zawieszono obraz św. Teresy Benedykty od krzyża (Edyty Stein).
Rekolekcje wielkopostne przeprowadzone zostały przez ks. vice - Kanclerza Piotra Odziemczyka. W dniach  31 sierpnia i 1 września parafię nawiedził wizerunek Matki Bożej peregrynujący w całej Archidiecezji Warszawskiej. Nawiedzenie poprzedzone było Misjami prowadzonymi przez Ojców Redemptorystów Zbigniewa Podleckiego i Antoniego Paździorko. Adwentowy dzień skupienia przeprowadzili księża profesorowie Wojciech Bartkowicz i Michał Janocha.

W 2015r. zainstalowano siedem dużych okien w kościele a w jednym z nich zamontowano naprawiony i dostosowany rozmiarami do nowych ram witraż przedstawiający Patronkę parafii, wymieniono nawierzchnię z kostki brukowej po wschodniej stronie kościoła i domu parafialnego zaizolowano fundament budynku i założono dreny odwadniające, wyremontowano dach kościoła i wieży, wymieniono większość rynien dachowych oraz zaimpregnowano deski stanowiące elewację wieży, wykonano wiatrołap przy wejściu do domu parafialnego, wyremontowano drzwi wejściowe do kościoła i do domu parafialnego.
Rekolekcje wielkopostne przeprowadził ks. prof. Marek Kotyński a adwentowy dzień skupienia ks. prof. Andrzej Bosowski.